Vaškas – skirtingos rūšys, kaip išgaunamas ir kita informacija

1. Vaškas žvakių gamybai
2. Sojų vaškas
3. Palmių vaškas
3.1. Stearino rūgštis
4. Kokosų vaškas
5. Bičių vaškas
6. Ar žvakių vaškas yra nuodingas?

Vaškas mūsų pasaulyje yra labai plačiai naudojamas skirtingiems tikslams – jis dažnai sutinkamas pakavimo, kosmetikos, maisto, kanceliarinių prekių pramonėse ir, žinoma, žvakių gamyboje.

Mūsų laikais vaško žvakių gamybai pasirinkimas yra toks platus, kad pirmą kartą susidūrus su skirtingais pavadinimais gali pasidaryti sunku suprasti, ko mes iš tikrųjų ieškome. Nepaisant to, ar norite pradėti lieti žvakes, ar tiesiog nusprendėte išsirinkti kokybišką žvakę sau į namus, jums reikia suvokti pagrindinius skirtumus tarp įvairių vaško rūšių. Susipažinus su pagrindinėmis sudedamosiomis žvakių dalimis taps paprasčiau susigaudyti tarp vitrinose mirguliuojančių skirtingų spalvų bei dydžių žvakių.

Vaškas žvakių gamybai

Ankstyvosios civilizacijos buvo itin priklausomos nuo turimų žaliavų ir turėjo gaminti žvakių vašką remdamosi būtent jomis. Senovės egiptiečiai ir romėnai dažniausiai tam naudojo gyvūnų taukus. Kinijoje žvakių gamybai buvo naudojamas bičių vaškas, tačiau jis nebuvo prieinamas visiems dėl didelės kainos – žmonės Europoje negalėjo sau leisti tokios prabangos. Natūralu, kad dėl to buvo pradėta ieškoti alternatyvų ir taip buvo atrastas parafinas. Ilgainiui, šiai dienai mes turime platų medžiagų pasirinkimą ir galime pagaminti norimo dydžio bei kvapo žvakę tiek itin pigiai, tiek brangiai – skirsis tik pačios žvakės kokybė.

Šiuo metu pasaulyje neabejotinai dažniausiai žvakių gamybai yra naudojamas parafinas. Parafinas yra balkšvos spalvos naftos produktas, gaunamas gaminant bazines alyvas deparafinizacijos proceso metu. Tai pigi priemonė žvakėms gaminti, puikiai tinkanti masinei gamybai. Tačiau tvarumo prasme, tai tikrai nėra geriausias pasirinkimas norint turėti itin kokybišką žvakę. Aptarkime pagrindines vaško žvakių gamybai alternatyvas – sojų, palmių, kokosų ir bičių vašką.

Sojų vaškas

Sojų vaškas žvakių gamybos pasaulyje atsirado sąlyginai neseniai, bet jau spėjo užsitarnauti gerą vietą rinkoje. Augant natūralesnių žvakių poreikiui, 1990-ųjų pradžioje buvo sukurtas sojų vaškas – hidrintas sojų aliejus – kaip alternatyva iš naftos gaunamam parafinui ir natūraliam, bet brangesniam bičių vaškui. Jis yra unikalus ne tik puikiu kainos bei kokybės santykiu, bet ir tuo, kad dega net kelis kartus ilgiau, o išsiliejęs nepalieka dėmių.

Sojų vaškas yra natūrali ir tvari alternatyva iš naftos išgaunamam parafinui. Jis gaminamas iš sojų pupelių bei augalinių aliejų mišinio, hidrinimo būdu pakeliant tokio aliejaus lydymosi temperatūrą. Toks vaškas yra draugiškas aplinkai, nes sojos yra atsinaujinantis natūralus gamtinis išteklius. Taip pat, jis draugiškas ir mūsų sveikatai, nes jo sudėtyje nėra toksinių medžiagų ir naftos produktų, žvakę deginti galime nekenkdami sau.

Palmių vaškas

Palmių vaškas yra panašus į sojų vašką, nes taip pat yra gaminamas iš natūralių aliejų, šiuo atveju – palmių. Dažnai sojų ir palmių vaškai yra sumaišomi kartu tam, kad būtų gauta šiek tiek sunkesnė, patvaresnė vaško žvakių gamybai rūšis. Iš jos galima pagaminti itin išskirtinės išvaizdos, įvairiais natūraliais ir unikaliais ornamentais puoštas žvakes su įdomia tekstūra. Palmių vaškas labiausiai tinka torto žvakių bei storesnių, pailgų žvakių gamybai.

Stearino rūgštis

Stearino rūgštis yra puiki alternatyva žmonėms, kurie nenori daug mokėti už natūralių medžiagų žvakes, tačiau vis tiek nori jomis mėgautis. Aktyvioji medžiaga, stearinas, yra plačiai naudojama skirtingose industrijose, kurios turi itin griežtus apsaugos reikalavimus. Vienas pavyzdžių yra kosmetika, kurioje dažnai ši rūgštis naudojama kaip veido ar kūno valiklis ar emulsiklis.

Iš augalinio stearino rūgšties pagamintos žvakės nėra kenksmingos žmogaus sveikatai, bet kainuoja kur kas pigiau nei natūralios. Stearinas degdamas neišskiria jokių nuodingų medžiagų, nes jis yra natūraliai išgaunamas iš palmių aliejaus. Nereikia tikėtis, kad tokia žvakė bus tokia pat ilgaamžė ir patvari kaip ir ta, kuri pagaminta iš natūralių palmių aliejų, tačiau ji tikrai bus geresnė alternatyva jūsų sveikatai nei, pavyzdžiui, žvakės su pridėtais sintetiniais kvapais.

Kokosų vaškas

Kokosų vaškas žvakių gamybai yra viena pačių natūraliausių alternatyvų, kurias galima rasti mūsų šiandieniniame pasaulyje. Šis vaškas retai yra naudojamas vienas – dažniausiai į jį yra įmaišomi kiti natūralūs aliejai, kurie padeda sukurti tvirtesnę tekstūrą. Nors būtent natūralus, iš kokosų pagamintas vaškas yra geriausias jūsų sveikatai bei grožiui, visgi kaina tikrai yra itin didelė, tad tenka ieškoti sprendimų ir naudoti mišinius. Tačiau, jeigu tikrai norite pačios saugiausios žvakės savo namams, pasirinkę kokosų vaško žvakę neapsiriksite.

Bičių vaškas

Bičių vaškas, ko gero, yra seniausiai naudojamas vaškas žvakių gamybai – jis buvo rastas net Senovės Egipto piramidėse. Jo gamyba yra visiškai paremta gamta ir bitėmis – bičių apatinėje pilvelio dalyje gaminasi vaško liaukos, iš kurių vėliau yra paruošiamas galutinis bioproduktas. Kuo geriau bičių šeimai sekasi medunešis, tuo daugiau ji gali prigaminti vaško. Kai galutinis bičių produktas yra surenkamas, vėliau jį dar kelis kartus perfiltruoja ir išvalo per specialius prietaisus ir tik tada jau galime lieti žvakes.

Dauguma ekspertų teigia, kad būtent bičių vaškas yra pats geriausias žvakėms dėl natūralumo, draugiškumo aplinkai, ilgaamžiškumo, grožio bei daugelio kitų faktorių. Jo natūralus kvapas yra itin saldus, todėl žvakėms net nereikia jokių papildomų eterinių aliejų – vos jas uždegus užuodžiamas malonus aromatas.

Ar žvakių vaškas yra nuodingas?

Savo namų jaukumui ir aplinkai kurti stenkimės rinktis tik kuo natūralesniu pagrindu gamintas žvakes. Tokios žvakės ne tik tarnaus mums ilgiau, bet ir teigiamai veiks mūsų fizinę, emocinę bei psichologinę sveikatą. Labiausiai mūsų kūnui kenkia itin pigios žvakės, kuriose gausu sintetinių kvapiklių – nuo jų ilgainiui gali imti skaudėti galvą bei atsirasti kitokių nemalonių pojūčių.

Visgi, svarbu suprasti, kad vien tik išsirinkti natūralesnio pagrindo žvakę nepakanka – reikia dar ir mokėti teisingai ją deginti, kad nebūtų išskleidžiamos jokios nuodingos medžiagos. Kiekvieną kartą po žvakės deginimo šiek tiek patrumpinkite dagtį žirklėmis arba pirštais. Dažniausiai pakanka nuimti vos 5 milimetrus, tačiau geriausia vadovautis gamintojo rekomendacijomis.

Net ir turėdami namuose tik labai geros kokybės žvakes, stenkitės nedeginti jų pernelyg dažnai. Būtų puiku, jei reguliariai pravėdintumėte patalpas, kad viename kambaryje nesusikauptų pernelyg didelė žvakės dūmų bei kvapo koncentracija.