Parafinas – kas tai ir kur naudojamas

1. Skirtingos parafino rūšys
1.1 Hidrorafinuotas parafinas
1.2 Gačas – nevalytas parafinas
1.3 Pusiau rafinuotas parafinas
1.4 Petrolatumas
2. Kur dažniausiai naudojamas parafinas
2.1 Parafinas žvakių gamybai

Parafinas (lot. parum affinis ‘mažai giminingas’) cheminis junginys, sudarytas iš sočiųjų angliavandenilių, kurio tipinė lydymosi temperatūra yra tarp 46 ir 68 C. Parafinas gaunamas kaip šalutinis produktas gaminant bazines alyvas, deparafinizacijos proceso metu. Parafinas neturi nei kvapo, nei skonio; priklausomai nuo parafino rūšies, jis gali būti arba skystas, arba kietas. Skystas parafinas primena klampią ir spalvos neturinčią masę, o kietas yra balkšvos spalvos, palietus jaučiamas riebumas.

Pradėjus gilintis į tai, kur yra naudojamas parafinas mūsų kasdieniame gyvenime, galima ne kartą nustebti. Keli išskirtiniai pavyzdžiai:

  • Šokolado gamyboje – tam, kad būtų sukurtas žvilgantis plytelės apvalkalas
  • Buteliuose – sandariam jų uždarymui
  • Languose – tam, kad juos uždaryti ir atidaryti būtų lengva, be jokių papildomų sunkumų ir garsų
  • Šiukšlių maišuose – tam, kad atliekos neliktų prie maišo, jo vidus yra padengiamas specialia parafino plėvele
  • Kreidelėms – jos kuriamos vien tik iš spalvų pigmentų bei parafino
  • Kojoms ir rankoms – švelnesnei odai turėti yra naudojamos specialios parafino vonelės
  • Plastiko gaminių gamyboje (PVC vamzdžiai, plokštės ir pan.) – kaip vidinis ir išorinis lubrikantas
  • Žvakių gamybai – tai itin populiari sudedamoji žvakių dalis dėl parafino kainos ir patogios formos

Taigi, kaip matome, parafinas gali būti naudojamas daugelyje skirtingų pramonių. Tačiau, vis tiek reikia suprasti, kad visuomet yra naudojama vis kitokia parafino rūšis. Vienos labiau tinkamos kosmetinėms priemonėms gaminti, kitos – žvakių gamybai, o dar kitos – statybų sektoriuje. Tam, kad galėtumėte išsirinkti būtent jūsų tikslams tinkamiausią rūšį, pirmiausia reikia išsiaiškinti kokios jos yra ir kam kiekviena iš jų yra skirta.

Skirtingos parafino rūšys

Pats parafinas yra labai universali medžiaga, kurią galima panaudoti daugeliui skirtingų tikslų. Visgi, tam, kad būtų išgauta maksimali nauda, jį reikia šiek tiek modifikuoti, kristalizuoti ar valyti. Metams bėgant ir technologijoms tobulėjant, žmonės atrasdavo vis naujų būdų, kaip būtų galima pakoreguoti patį parafiną ir pritaikyti skirtingoms žmonijos reikmėms. Būtent dėl to, šiai dienai mes turime hidrorafinuotą (kitaip – pilnai rafinuotą), pusiau rafinuotą, techninį parafiną, nevalytą parafiną (gačą) ir petrolatumą. Tad, išsiaiškinkime, kam yra skirta kiekviena iš šių parafino rūšių.

Hidrorafinuotas parafinas

Pilnai rafinuotas parafinas, dar kitaip vadinamas hidrorafinuotu parafinu, yra balkšva kieta masė. Kambario temperatūroje hidrorafinuotas parafinas yra kietas ir tirpti pradeda tik temperatūrai pakilus iki 48-60° C (priklausomai nuo porūšio). Šią vaško rūšį sutikti dažniausiai galima maisto pramonėje, kosmetikoje, įvairiuose tepamuosiuose kremuose bei kūno priežiūros priemonėse, elektros izoliacijoje bei žvakių gamyboje. Hidrorafinuoto parafino kaina yra aukštesnė už pusiau rafinuoto parafino kainą.

Gačas – nevalytas parafinas

Gačas yra naftos produktas ir parafino vaško žaliava. Tai yra geltonos arba rudos spalvos alyvos bei vaško mišinys, turintis stiprų specifinį kvapą. Tolesnio apdorojimo metu iš gačo gali būti gaminami pusiau rafinuotas arba hidrorafinuotas parafinas. Kita vertus, gačas gali būti tiesiog išvalomas filtravimo būdu ir tiesiogiai naudojamas skirtingose pramonės šakose, pvz., medžio drožlių plokščių, degtukų, lauko žvakių ir pan. gamybai.

Pusiau rafinuotas parafinas

Pusiau rafinuotas parafinas yra gaminamas iš gačo rafinavimo būdu. Ši parafino rūšis yra šiek tiek gelsvesnė nei pilnai rafinuoto bei turi silpną specifinį kvapą. Tačiau, iš esmės pagrindinis skirtumas pusiau ir pilnai rafinuoto parafino yra toks, kad pilnai rafinuotame parafine yra mažiau nei 0.8% alyvos, o pusiau rafinuotame – mažiau nei 2.0%.

Pusiau rafinuotas parafinas žvakių gamybai jau seniai yra atrastas kaip kainos bei kokybės santykį atitinkantis sprendimas. Tačiau, ties žvakėmis šio parafino paskirtis nepasibaigia – dar iš jo galima pagaminti kreideles piešimui, pakavimo popierių, įvairias kanceliarines priemones. Taip pat, galima jį panaudoti ir cheminėse žaliavose, lengvojoje pramonėje bei medienos apdirbime.

Petrolatumas

Petrolatumas yra dar viena parafino rūšis, kurią naudojam savo kasdieniame gyvenime itin dažnai, tačiau retai apie tai susimąstome. Jis dažniausiai yra kietas arba tepalo formos ir jo sudėtyje yra parafino, alyvos bei cerezino. Petrolatumas dar kitaip vadinamas tiesiog vazelinu – tiesiog skirtingose šalyse naudojami kitokie pavadinimai.

Būtent petrolatumas yra naudojamas įvairiuose kosmetikos gaminiuose, nes nealergizuoja ir nedirgina odos bei suteikia jai norimą švelnumą. Petrolatumo galima rasti įvairiuose kūno šveitikliuose kaip bazę – jis puikiai padeda pašalinti negyvas odos ląsteles ir sudrėkinti kūną. Maža to, jis taip pat naudojamas sudirgusioms lūpoms gelbėti ir kaip skirtingų kremų pagrindas. Dar senesniais laikais, žmonės šią medžiagą naudojo žaizdų bei nudegimų gydymui.

Kur dažniausiai naudojamas parafinas

Skystas parafinas dažniausiai yra naudojamas būtent kosmetikos gaminiuose. Tąsi medžiagos forma leidžia sukurti paprastai naudojamus produktus, kuriuos lengva tepti ir sklaidyti per odą. Ko gero, jei nežinotume, kad yra parafinas, niekada neatkreiptume dėmesio į tai, kaip dažnai jį naudojame. Tačiau, net grožio salonuose galima rasti specialią paslaugą, vadinamą parafino vonele kojoms arba rankoms – tai procedūra, kurios metu galūnės yra prisotinamos drėgmės ir sušvelninamos.

Visgi, svarbu nepamiršti, kad parafinas žvakių gamybai taip pat yra labai plačiai naudojamas. Taip yra ne tik dėl to, kad ši medžiaga yra lengvai randama, su ja paprasta dirbti, bet ir todėl, kad parafino žvakėms kaina yra labai prieinama kone kiekvienam žmogui.

Parafinas žvakių gamybai

Kai pagalvojame apie vašką, dažniausiai mūsų mintyse pirmiausia atsiranda žvakės vaizdinys. Tačiau, retai susimąstome apie tai, kad didžioji dalis žvakių yra gaminama iš parafino – 75% viso pasaulio žvakių yra pagamintos būtent iš jo. Iš parafino vaško galima pagaminti beveik bet kokio tipo žvakę, tereikia atkreipti dėmesį į lydymosi temperatūrą ir tinkamai ją nutaikyti.

Iš žemesnės lydymosi temperatūros parafino gaminamos žvakės paprastai yra įliejamos į specialius indelius ir stiklines – tokias galime jau paruoštas įsigyti parduotuvėse. Iš vidutinės lydymosi temperatūros parafino gaminamos pailgos formos laisvai stovinčios žvakės. Iš aukštos lydymosi temperatūros parafino gaminamos žvakės jau būna išskirtinių formų ir iš jų galima sukurti norimus meno kūrinius.

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai itin didelė reikšmė yra skiriama ekologijai bei žmogaus sveikatai, plačiai išplito mitas apie tai, kad parafinas žvakių gamybai gali būti nuodingas. Vidaus žvakių gamybai taikomi griežti degimo emisijų reikalavimai, todėl šių žvakių gamybai naudojamas tik hidrorafinuotas parafinas. Lauko žvakių gamybai degimo emisijų reikalavimai netaikomi, todėl jos gaminamos iš išvalyto gačo arba iš pusiau rafinuoto parafino. Svarbu kiekvieno tipo žvakes deginti pagal paskirtį, ir jokio neigiamo poveikio žmogaus sveikatai nebus. Šiaip ar taip, palyginus su kitais žvakių gamybai skirtais vaškais, parafino kaina yra viena geriausių.